Lay Leadership / Administrative Committees

Administrative Committees

Nominations and Leadership Development

2016
  • Marjie Carroll
  • Janine Johnson
  • Yvonne Beyer
2017
  • Dennis Magee
  • Patti Delimpaltadakis
  • Andy Foley

Staff/Pastor Parish Relations Committee

2016
  • Tom Jacobs
  • Dean Johnson
  • Maureen Archer
2017
  • Connie Thompson
  • Rex Evans
  • Pixie Knapp
2018
  • Rebecca Stewart
  • Don Forman
  • Anna Zoumpliss

Finance Committee
  • Committee Chair, Mary Hurst
  • Business Administrator (ex-officio-voice, no vote), Pat Belote
  • Church Council Chair, Matt Twiggs
  • SPRC Chair, Maureen Archer
  • District Steward, Cary Williams
  • Financial Secretary, Sonny Moore
  • Assistant Financial Secretary, Marty Henderson & Kelly Baker
  • Lay Leader, Richard Rawls
  • Lay Member to Annual Conference, Ross Phillips
  • Spiritual Leader (ex-officio-voice, no vote), Robert M. Chapman, II
  • Stewardship, Richard Archer
  • Treasurer, Penn Snapp
  • Assistant Treasurer, Jarmon Eason
  • Trustees, Wayne Ewing

Endowment Committee
  • Chair, Franklin Belote
  • Business Administrator, Pat Belote
  • Spiritual Leader, Robert M. Chapman, II
  • Treasurer, Penn Snapp
  • Assistant Treasurer, Jarmon Eason
  • Assistant Financial Secretary, Marty Henderson
  • Trustee, Wayne Ewing
  • Consultants, Joan Garrison & Dave Syrett

Trustees Committee
Chair, Wayne Ewing

2016
  • Wayne Ewing
  • Bill Walker
  • Frank Barger
2017
  • Tim Hughes
  • Gigi Foley
  • Paulette Hudgins
2018
  • Mac Southwell
  • Joe White
  • Connie Thompson

IT Committee
  • Chair, Andy Foley IV
  • Bill Petitt
  • Adam Brousseau
  • Lori Davis
  • Rebecca Stewart
  • Mike Thompson

Property & Grounds Committee
  • Servant Leader, Tim Hughes
  • Connie Thompson
  • Darrel Tenney
  • Mac Southwell
  • Mike Thompson
  • Bob Mason
  • Jarmon Eason
  • Bobby Privette

Parsonage Committee
  • Spiritual Leader, Robert M. Chapman, II
  • Lay Leader, Richard Rawls
  • Trustee, Wayne Ewing
  • Building Chair, Tim Hughes
  • SPRC Chair, Maureen Archer
  • Sherry Taylor
  • Amy Oliver
  • Debbie Wells
  • Tim Knapp

Memorials Committee
  • Phyllis Clark
  • Marty Henderson

Pre-school Board

Class 1, August 2015-July 2016
  • Linda Sue Hughes
  • Holly Reeves
  • Emily Ferrell
  • Pre-school Liaison, Lena Anderson
Class 2, August 2016-July 2017
  • Carol Schon
  • Leslie Grant
  • Ronnie Weiss
  • Pre-school Liaison, Lena Anderson
Ex-officio Members (voice, no vote).
  • Pastor, Robert M. Chapman, II
  • Director of Children’s Ministries, Courtney Privette
  • Rep. Board of Trustees, Pam Verniel